2017/11/07

Markéta Vester: vánoční stres Dánové neznají

Představujeme vám bloggerku Markétu a její blog plný nádherných fotek jejího stylového bydlení, který dnes funguje hlavně na Instagramu. Jeho název Mit liv er smukt prozrazuje, že Markéta žije v Dánsku, kam se před pár lety odstěhovala se svým mužem. Dnes tam společně vychovávají dvě krásné děti. Má ráda zdejší spontánnost a cit pro vytvoření domácího útulna, které je o Vánocích patrnější než jindy. V dnešním rozhovoru Markéta přibližuje dánský styl života a místní sváteční zvyky, které mají stejně jako ty české svoje kouzlo.


Markéta s rodinou. Zdroj: instagram Markéty


S rodinou žiješ asi hodinu autem od Kodaně, v krásné vile z roku 1923. Jak jsi se v Dánsku vlastně ocitla a jak se Ti tady líbí? V Dánsku žiji se svým manželem, který je napůl Dán a napůl Španěl, už téměř sedm let. Předtím jsme bydleli více než tři roky ve skotském Inverness, kde můj muž pracoval jako pilot. Od začátku jsme věděli, že ve Skotsku nechceme zůstat napořád, a tak, když přišel ten správný čas, jsme se odstěhovali do Dánska.

Začátky, opominu-li jazyk, byly o mnoho snadnější než, když jsme začali bydlet ve Skotsku. Nebyla jsem zaskočena z tolika nových věcí, protože jsem na ně už byla připravena. Velkou výhodou také byl a je fakt, že můj muž se v Dánsku narodil a žil. V mnohých věcech mi proto mohl být oporou, rádcem, ale i pomocníkem.

"Na životě v Dánsku se mi líbí spontánnost a to, že si lidé nedělají moc vekou hlavu z maličkostí. Žijí tady a teď, a pro sebe. Neodsuzují, nezávidí, a ačkoliv se někdy může zdát, že jsou chladní a nedostupní, opak je pravdou."Ve Skandinávii je už od začátku podzimu hodně brzy tma. Jak sis na tohle období zvykla a jak je tomu přizpůsoben interiér vašeho domu? Určitě je plný zapálených svíček a huňatých dek. 


Z počátku mi to, popravdě rečeno, nějakou dobu trvalo. Ale teď to už beru tak, že to k dánské zimě prostě patří. Človek ráno vstává do tmy a vrací se za tmy domů. V prosinci se tady totiž opravdu stmívá už po třetí hodině. Neřekla bych, že náš interiér je na toto nějak zvláštně přizpůsoben, ale je pravdou, že doma máme asi o mnoho více zapálených svíček, různých světýlek, polštářů, polštářků a dek, než třeba v Česku. 

Dánové útulnost milují a je to znát v každém domově a v každé domácnosti. Mají pro to jeden výraz, který nelze doslova přeložit, ale když se vysloví, Dánové okamžitě vědí, co znamená. To kouzelné slůvko je HYGGE. Ten pocit, když si něco užíváte, když jste s někým rád, když děláte něco, co vás baví, co je vám příjemné, co vás uklidňuje, z čeho máte radost. 

Představte si zasněženou Kodaň. Pár stolečků a židlí před každou restaurací či kavárnou. Každou židli zdobí jen tak přehozená ovčí kůže nebo hřejivá deka, která čeká na to, až se do ní zachumláte. Tešíte se, až se setkáte se svými přáteli a jen tak si sednete, budete popíjet horkou kávu nebo čokoládu a budete si vyprávět, jak jste se měli. Jen tak pozorovat lidi kolem a užívat si toho zvláštního magického momentu. Přesně tohle je totiž hygge.


U nás už se pomalu začíná s vánoční výzdobou a dekorací, i když jsou Vánoce až za několik týdnů. Jak to s vánoční přípravou vypadá v Dánsku a jak přímo u vás doma?


Naše rodina, tedy já, manžel a naše dvě děti, se na Vánoce velice těší. Začínáme tím, že píšeme dopis Julemandovi, tedy v doslovném překladu vánočnímu muži, který se velice podobá známému Santa Clausovi. Julemand žije na severním pólu a také jezdí na saních, ale na rozdíl od Santa Clause má ženu a děti.

Koncem listopadu začínáme péct vánoční cukroví. Pečeme sice jen dva druhy, linecké a vanilkové rohlíčky, ale tím, že dcera je velice kreativní a můžeme se chlubit velkou sbírkou všelijakých formiček, vyřezávátek, okrajovátek apod., tak to u nás vypadá, jako bychom pekly minimálně druhů dvacet. 

"Vzhledem k tomu, že ve Skandinávii pořádně nevědí, co znamenají záclony, tak práce s praním a škrobením odpadává. Vlastně, když se tak zamyslím, neznám žádného Dána, který by se kdy s vánočním úklidem setkal. V tomto směru jsou mi Dánové velice sympatičtí. Zbytečne se nehoní za něčím, co je neudělá šťastnějšími a veselejšími."

S tou pravou vánoční přípravou u nás doma začínáme 1. prosince, kdy vytáhneme ještě více světélek a ještě více svíček a ozdobíme dům. Začneme vyrábět papírový řetěz a nezapomeneme koupit ani vánoční svíčku zvanou kalenderlyse, která má po stranách číslice od jedné do čtyřiadvaceti. S tou pak každý večer odpočítáváme zbylé dny do Štědrého večera. 

Dánové se na příchod vánočních svátků velice těší. Jednak proto, že první pátek v listopadu se na trhu objeví vánoční pivo zvané julebryg a od této doby začíná v Dánsku to pravé vánoční veselí. Ale také proto, že se od půlky listopadu do půlky prosince konají julefrokoster, tedy vánoční večírky.

Vánoční výzdoba v Dánsku je nádherná. Miluju ty větvičkové girlandy v ulicích s velkými lampióny ve tvarů srdcí. Vánoční trhy, kde člověk nasaje neuveřitelné množství vánoční atmosféry. Výzdobu v obchodech, ve výlohách a tu nejkrásnější vánoční výzdobu hotelu d’Angleterre, který leží v centru Kodaně, a ze které jsou každoročně v úžasu nejen samotní Dánové.

V jakém stylu letos plánuješ vánoční výzdobu pojmout? 


Letošní vánoční výzdoba se od těch minulých nebude moc lišit. Ať se mi jakkoliv líbí minimalismus, jednoduchost a střídmé barvy v bydlení, tak Vánoce jsou pro mě pravým opakem. Teším se na to, až vytáhnu svou zlato-bílou výzdobu a ozdobím vánoční stromeček. Budu poslouchat vánoční koledy a s každou zavěšenou baňkou si připomenu ty minulé Vánoce. Malé dánské skřítky, zvané nisser, posadím do oken a koupím vánoční hvězdu v květináči. Do vázy dám větvičky modřínů nebo borovic a na ně zavěsím ručně dělané ozdobičky z perliček Hama, které jsem vyráběla po večerech minuly rok. 

Letošní vánoční svátky však strávíme u mých rodiču v Česku na jižní Moravě. Máme takovou tradici, že jeden rok slavíme Vánoce v Česku s českou rodinou a druhý rok v Dánsku s tou dánskou. Proto bych ráda udělala takovou vánoční výzdobu, se kterou se budeme těžko loučit, ale o to více těšit, až se budeme vracet zpět.


Jak moc jsou dánské Vánoce odlišné od těch českých, a které ze zdejších tradic máš nejradši? 


Rodina, stromeček, pohoda, smích a dárky. V tomto jsou si české a dánské Vánoce velice podobné. Rozdíl je ale patrný v tradicích. Například se na vánoční stromeček nevěší čokoládové kolekce a čokoládove figurky, ale naopak na něm najdete dánské vlaječky, červeno-bíla skládaná srdíčka z papírů nebo také kournoutky naplněné sušenkami. 

Vánoční stromeček, nebo-li juletræ, nestojí v rohu, ale tak, aby se kolem něj dalo procházet (tancovat) a zpívat koledy a skoro pod každým stromečkem je vánoční podložka na opadané jehličí. Dánové jsou velicí vlastenci, a proto ani takové svátky, jakými Vánoce jsou, neopomenou ozdobit dánskými vlajkami. Dánské vlajky tak můžeme najít na vánočním stole, v oknech nebo venku na stožárech. K tomu všemu má ještě každá rodina své vlastní tradice, kterými si ty vánoční svátky dělají ještě hezčí. Krájení jablíček, šupinky pod talířkem nebo lodičky ze skořápek Dánové neznají. Když jsem ale pár českých vánočních tradic zavedla doma, můj muž byl jenom rád. A teď je to on, kdo se rok co rok hlásí o to, že bude krájet jablíčko. Z té hvězdy má totiž opravdovou radost.Na co se během letošních svátků těšíš nejvíc? 


Může to znít sebevíc jako klišé, ale nejvíc se opravdu těším na tu rodinnou pohodu a radost. Těším se na to, až si budeme s dětmi povídat o Julemandovi a o tom, jak moc se těší na Vánoce. Těším se na jejich rozzářené oči, až každý večer co večer najdou ve vánoční punčošce malý dáreček a z otevřeného okna budou radostně pokřikovat a děkovat skřítkům. Těším se na vánoční písničky v rádiích a na to, jak na ně budeme celá rodina tancovat a smát se u toho. Ale hlavně se těším na ty všední maličkosti. Ty, které dělají Vánoce těmi opravdovými a nezapomenutelnými Vánocemi. A přesně takové přeji i já vám.

Markéta a Nordic Day

1 komentář:

  1. Děkuji za tento článek moc. Paní Marketu na IG sledují a její bydlení je úžasné. Přeji vám krásné Vánoce a i Markétině rodině.

    OdpovědětSmazat

Děkujeme za vaši návštěvu a komentáře! :-)